Otoklavlar, yüksek basınç altında buhar kullanarak materyallerin sterilize edilmesine olanak tanıyan gelişmiş cihazlardır. Otoklavların temel prensibi, su buharının yüksek basınç altında maddeler üzerinde nüfuz edebilmesi ve bu sayede mikroorganizmaları, bakteri sporlarını ve virüsleri yok edebilmesidir. Bu metod, genellikle sağlık kuruluşlarında, laboratuvarlarda, diş hekimliği pratiğinde ve araştırma tesislerinde kullanılır.

Otoklavlar, sıcaklık, basınç ve süre gibi parametreleri kontrol edebilen kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde, güvenli ve etkili sterilizasyon işlemlerini garanti eder. Tipik olarak, otoklavlar 121°C’de 15 psi basınç altında çalışır. Fakat, daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilen modeller de mevcuttur.

Otoklavların kullanımında, paketlenmiş, sarılmış veya kapalı kaplardaki hava, yeterli buhar penetrasyonunu engelleyebilir, bu nedenle uygun hava çıkışı sağlanmalıdır. Ayrıca, otoklav kullanılırken materyallerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi, buharın her yüzeye eşit bir şekilde ulaşabilmesi için kritik öneme sahiptir.

Yüksek sıcaklık ve basınç altında sterilizasyon, termolabil olan materyaller, hassas kimyasal maddeler ve bazı plastik ürünler için uygun olmayabilir. Bu durumda, alternatif sterilizasyon yöntemleri düşünülmelidir.

Otoklavlar, hızlı, etkili ve geniş kapsamlı sterilizasyon sağladıkları için biyolojik araştırma, medikal uygulamalar ve mikrobiyolojik analizlerde tercih edilen sterilizasyon yöntemidir. Düzgün kullanıldığında, otoklavlar yüksek seviyede güvenilirlik ve tekrarlanabilirlik sunar.

Doğru otoklav seçimi nasıl olur?

Otoklavlar CertoClav EL CertoClav
MultiControl
CertoClav
Classic
CertoClav
MultiControl 2
CertoClav
Connect
CertoClav
VacPro
12 + 22
CertoClav
icanCLAVE
STE-45-T
JSR
JSAC
Novatek
FSF-LM
Özellikler
Belgeler + + + + +
Programlanabilirlik + + + +
Dokunmatik ekran + + +
CertoCloud + + +
Sterilizasyon
İçi boş, gövdeleri olmayan paketlenmemiş katılar + + + + + + + + +
Sıvılar + + + + + + + + +
Şişeler + + + + + + + + +
Ekipmanlar + + + + + + + + +
Sentetik materyaller + + + + + + + + +
Kauçuk (105 °C) + + + +
Tekstil +
Paketlenmiş aletler + +
Gözenekli malzemeler +
EN 13060'a göre A tipi ve B tipi içi boş gövdeler (pipetler, boş cam eşyalar, küçük şişeler ve tüpler) +
İşleme / hazırlama
Besiyeri / agar agar + + + + + + + + +
Atık arıtma
Atıkların sterilizasyonu + + + + + + + + +
Çöp torbalarında atıkların sterilizasyonu + + +
Biyolojik tehlikeli maddelerin sterilizasyonu(S2) + +
Malzeme testleri + + + + + + +
Uzun vadeli döngüler + + + + +
otomatik döngü tekrarı +
B Sınıfı program döngüleri + +

Otoklavlar, yüksek basınç altında buhar sterilizasyonu sağlayarak, geniş bir uygulama yelpazesi sunar. Sağlık kuruluşları, laboratuvarlar ve araştırma tesisleri için ideal olan otoklavlar, kullanıcı dostu arayüzleri ve güvenilir sterilizasyon kapasiteleri ile mikroorganizmaları etkili bir şekilde yok eder.