Blog

Kök hücre tedavisi için otomasyon çözümü: AUTOSTEM platformu

lazy

Kök hücreler işlevsel olarak farklılaşmamış, yani vücudun herhangi bir organ ya da dokusunda özel bir görev yapabilmek için tam olarak olgunlaşmamış, karmaşık bir yapısı olan, sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme yeteneğine sahip, insan vücudunda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Başka bir deyişle kök hücreler, vücudun başlangıç yani öncü hücreleridir.

Bu hücreler bölündüğünde, kendilerini ya da diğer doku hücre tiplerine dönüşebilirler. Derideki kök hücreler daha fazla deri kök hücresi yapabilir ya da deriye rengini veren melanini yapmak gibi kendi özgün işlevleri olan melanosit adını verdiğimiz diğer deri hücrelerine farklılaşabilirler. Kök hücrelerin ayrışması ve spesifik bir hücreye dönüşmesi için bir uyarının gelmesi gerekmektedir.

Kök hücreleri aynı zamanda çok genç, hızlı bölünen ve çok hareketlidirler. Örneğin deriye yerleştirildiklerinde adeta deriye enerji salgılamakta, daha hızlı bölünerek deriyi gençleştirip harekete geçirmektedir.

Kişiselleştirilmiş (otolog) kök hücre tedavisi, birçok teknik soruna rağmen, farklı hastalıkların tedavisinde umut verici bir yaklaşımdır. Bilindiği üzere terapötik hücrelerin üretimi zaman alıcı, yoğun emek isteyen, kontaminasyonlara ve insan hatasına açık bir süreçtir. Hücre ürünlerinin üretimi için verimli, uygun maliyetli ve yeniden üretilebilir platformların geliştirilmesi ihtiyaç olmuştur.

Otomatik, robotik ve kapalı üretim sistemleri, terapötik hücrelerin klinik ölçekli üretimini etkili bir şekilde ele alabilecek teknolojilerdir. Videoya göz atabilirsiniz,

Fraunhofer IPT, kalite kriterlerini karşılamak için, mikro taşıyıcılar ile büyütülen klinik sınıf terapötik mezenkimal kök hücrelerin (MSC’ler) üretimi için kapalı, otomatik bir sistem olan AUTOSTEM platformunu geliştirdi . Bu robotik platform, hücre sayısını ve canlılığı izlemek için NucleoCounter® NC-3000™ ‘i entegre etti ve hücre örnekleme, boyama ve sayım odası yüklemesi için Via1-Cassette™ ile tek bir adımda birleştirdi.

Fraunhofer IPT, AUTOSTEM platformunu aynı adı taşıyan AB projesi içinde geliştirdi: autostem2020.eu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.