Isı Bloğu, Blok Isıtıcı (Heating Block) nedir?

Kuru banyo inkübatörü olarak da bilinir. Isıtıcı teknolojisine sahip mikroişlemci kontrollü bir ısıtma bloğudur. Tutarlı sonuçlar elde edebilmek için, şişe ve tüplerdeki numuneleri hassas bir şekilde ısıtmak için kullanılır.

Güvenlik ve güvenilirlik için cihazlar; yerleşik bir sıcaklık kalibrasyonu, otomatik arıza tespiti ve sesli alarm işlevi dahil olmak üzere bir dizi özelliğe sahiptirler. Ek olarak cihazlar, kullanımı kolay bir ara yüze sahip, laboratuvar prosedürlerini ve dijital doğruluğu basitleştiren ve hızlı, doğru bir ısıtma sistemine sahip eşzamanlı bir zaman & sıcaklık göstergesine sahiptir.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tipte ısı blokları vardır. Bazıları yalnızca ısıtıcı teknolojisine, ısıtmalı kapaklara veya aktif soğutmaya sahiptir. Bazıları ise ısıtmalı kapaklarla birlikte aktif soğutma da sunarlar.

Cihazlar hafiftir ve herhangi bir laboratuvar ortamında tezgah üstü veya düz bir yüzeye yerleştirilebilir. Ayrıca, bu bloklar daha fazla çok yönlülüğün yanı sıra uygun değiştirme, temizleme ve dezenfeksiyon ortamı da sağlarlar.

Bir Blok Isıtıcı (Heating Block), Isı Bloğunu Ne Zaman Kullanmalıyım?

Bir ısı bloğu en yaygın olarak koruma ve reaksiyon numunelerini, DNA amplifikasyonunu ve elektroforezi ısıtmak için kullanılır. Dijital hassasiyeti ve rahatlığı ile cihaz, doğru sonuçlar ve sıcaklık kontrolü gerektiren çeşitli uygulamalar için uygundur. Ayrıca kültürlerin inkübasyonu ve aktivasyonu ve enzim reaksiyonları ve bazı alerjen testleri için idealdir. Yağ banyosu ihtiyacını ortadan kaldırdığı için yangın veya petrol sızıntısı gibi potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırır.